Czy moja cera jest sucha?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jaką masz skórę? Pytanie może wydawać się proste, ale rzeczywistość przedstawia się raczej nieco inaczej. Zresztą najlepiej będzie, jeśli przejdziemy do konkretów i od razu założymy, że chodzi o cerę suchą.

O co chodzi?

Na pewno ważne jest to, że suchą skórę można pomylić z odwodnioną. Warte podkreślenia jest również to, że suchość może kojarzyć się z niewystarczającą troską o wygląd. Takie myślenie jest zrozumiałe, aczkolwiek realia są trochę skomplikowane. Krótko mówiąc, stan skóry może wynikać ze złej pielęgnacji i dziedziczenia. Dobrze także pamiętać o tym, że w praktyce mamy do czynienia z niskim poziomem natłuszczenia.

Gdyby kogoś interesowała sytuacja ze skórą odwodnioną, wypada wiedzieć, że odwodnienie wiąże się z nawilżeniem skóry i ilości wody w naskórku. Można także powiedzieć, że mamy do czynienia z problemem skóry suchej, mieszanej i tłustej. Ważne jest również to, że odwodnienie może wynikać z gwałtowanych działań w obrębie twarzy.

Jak rozpoznać suchą skórę?

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoznaniem suchej skóry, dobrze wiedzieć, że jest to temat, w przypadku którego trudno o dokładne wyjaśnienie. Na pewno należy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy mówić o łuszczeniu, wiotkości, braku elastyczności, uczuciu ściągnięcia, drobnych zmarszczkach czy pojawianiu się „suchych skórek”. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, wydaje się, że nie ma nad czym myśleć – w takich okolicznościach trzeba skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Dokładnie rzecz ujmując, w pewnych okolicznościach lepiej nie ryzykować.