Laser do usuwania przebarwień skóry

Na naszej skórze często pojawiają się różnego rodzaju plamy, zazwyczaj są one łagodne i na ogół nie powodują żadnego dyskomfortu, jednak czasami są dość widoczne, dlatego wiele osób decyduje się na to, aby całkowicie zniknęły. Aby to zrobić, istnieją różne rodzaje technik, choć dziś chcę pokazać opcje oferowane przez różne rodzaje laserów, zabiegi, które są bardzo powszechne w dzisiejszych czasach.

Do najczęstszych plam, które zazwyczaj spotykamy na skórze należą m.in. znamiona, plamy starcze, te, które pojawiają się w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, piegi czy rogowacenie słoneczne. Czynniki, które powodują ich powstawanie są różnorodne, jednym z najczęstszych jest stała ekspozycja na promienie UV.

Na czym polega ta metoda usuwania plam?

W zabiegach, które wykorzystują lasery do eliminacji plam, technika polega na zastosowaniu niewielkiego impulsu bardzo intensywnego promieniowania, ale o krótkim czasie trwania, co powoduje rozpad melanosomów. Są to proste procedury, które nie wiążą się z dużym ryzykiem, ale które wymagają pielęgnacji skóry przed i po, zawsze unikając ekspozycji na słońce i starając się stale używać filtrów przeciwsłonecznych.

Różne zabiegi z wykorzystaniem lasera

Istnieją różne rodzaje lasera stosowane do usuwania przebarwień skóry. Oto trzy główne.

Laser Spectra

Jest to jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o lasery, używana do leczenia różnych rodzajów miejscowych plam, takich jak plamy soczewicowate, znamiona lub rogowacenie słoneczne, między innymi. Może być również stosowany do usuwania tatuaży o różnych kolorach oraz do zmniejszania wielkości porów i innych problemów skórnych, takich jak trądzik zapalny. Dzięki temu zabiegowi opartemu na najnowocześniejszej technologii, możemy sprawić, że nasza skóra będzie wyglądała w doskonałej kondycji, będzie bardziej nawilżona, miękka, gładka i bardzo zdrowa w wewnętrznych warstwach. Ponadto, z zewnątrz, laser Spectra sprawia, że naskórek wygląda na bardziej napięty i oczywiście z mniejszą liczbą przebarwień.

Technika ta jest zazwyczaj przeprowadzana w jednej sesji, a widoczne rezultaty można uzyskać już po 10-15 dniach. Zwykle nie powoduje on dużego dyskomfortu, ale prawdą jest, że w ciągu kilku dni po zabiegu leczone plamy stają się ciemniejsze aż do całkowitego wchłonięcia, a czasami na obszarze, na którym zastosowano laser, mogą nawet pojawić się krosty.

Laser Fraxel

Ten rodzaj lasera był pierwszym, który został wykorzystany jako frakcyjna technologia nieablacyjna w leczeniu znanym jako resurfacing, odmładzanie skóry, który działa poprzez przechodzenie przez warstwę rogową naskórka, pod skórą. Laser Fraxel jest wykorzystywany do odnowy skóry z bliznami, rozstępami i przebarwieniami oraz innymi uszkodzeniami skóry.

Jeśli chodzi o przedmiotowy zabieg, na początku należy zastosować krem znieczulający, a wśród wymogów po interwencji jest to, że skóra nie może być wystawiona na działanie słońca przez co najmniej miesiąc i że należy o nią dbać przez kilka pierwszych dni, ponieważ jest zaczerwieniona, nieco zaogniona i gorąca. Następnie odzyska swój naturalny stan. Należy również pamiętać, że dla uzyskania zadowalających efektów konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji, zazwyczaj dwóch lub trzech.

Technika ta polega na tworzeniu skupisk skoagulowanej tkanki, które zostaną wydalone, w celu późniejszej regeneracji tkanki, z nowym kolagenem i nową elastyną. W ten sposób nie tylko likwidowane są znamiona skórne i zmarszczki, ale również skóra wygląda na nawilżoną, gładką i napiętą.
Laser intensywnego światła impulsowego.

Technika ta opiera się na wykorzystaniu energii świetlnej, gdzie bardzo silny błysk światła jest emitowany na skórę w postaci impulsów. Technologia ta jest zwykle stosowana w przypadkach, gdy plamy mają niewielką pigmentację i są bardziej uogólnione, większe niż w poprzednich przypadkach i najczęściej na młodszej skórze. Technika ta jest stosowana w celu zmniejszenia plam i zaczerwienień skóry, uzyskując jednolity ton. Osiąga się to dzięki temu, że błyski są skierowane bezpośrednio na melaninę lub hemoglobinę, dzięki czemu działają na daną zmianę.
Uważa się, że jest to technika bezbolesna, choć konieczne jest nałożenie żelu na obszar, który ma być leczony. Każda sesja trwa około pół godziny, a w czasie, gdy stosowane są zabiegi o tych właściwościach, mogą być wykonywane również inne zabiegi.

Innym zabiegiem, który również może być stosowany w celu wyeliminowania przebarwień, szczególnie na twarzy, dekolcie lub dłoniach, jest peeling diamentowy, który otwiera pory i eliminuje martwe komórki skóry, zmniejszając i zatrzymując różne rodzaje przebarwień, takich jak plamy soczewicowate, melasma lub piegi.