Witaminy, których potrzebuje Twoja skóra

Czy Twoja skóra jest również odżywiona? Skóra również potrzebuje składników odżywczych, aby wyglądać pięknie, zdrowo i z dużą ilością życia, dlatego też konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i odżywianie się w zdrowy i zrównoważony sposób, ponieważ jesteśmy tym, co jemy, a rodzaj pożywienia, które spożywamy, znajduje odzwierciedlenie w naszej skórze, a tym samym w naszym wyglądzie.

Istnieje szereg witamin, które są niezbędne i specyficzne dla skóry i mamy zamiar powiedzieć, co te witaminy są tak, że można włączyć je do swojej codziennej rutyny.

Jakich witamin potrzebuje Twoja skóra?

Witaminy to substancje, o których na pewno wiesz, że są niezbędne do rozwoju metabolicznego i prawidłowego funkcjonowania komórek. Ta seria składników odżywczych znajduje się naturalnie w wielu produktach spożywczych, ale można je również znaleźć w niektórych suplementach diety. Powinno być jasne, że zdrowa i zrównoważona dieta jest niezbędna dla tych suplementów, aby zwiększyć ich działanie jeszcze bardziej.

Skóra zawiera miliony komórek, dlatego też witaminy te są niezbędne w pielęgnacji skóry. Ponadto, ponieważ jest to organ bezpośrednio narażony na działanie czynników zewnętrznych, wymaga znacznie bardziej specyficznej codziennej pielęgnacji. Szczególnie skóra twarzy jest wyjątkowo wrażliwa i to właśnie na niej najbardziej widoczne są oznaki starzenia i uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych.

Witamina A

Witamina ta jest niezbędna do pielęgnacji skóry twarzy, dlatego jej dobry poziom pomaga zmniejszyć drobne zmarszczki, zapobiega suchości i pojawieniu się trądziku. Witaminę tę można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak jaja, mleko, płatki śniadaniowe i wątroba.

Z tego rodzaju witaminy pochodzi substancja zwana retinolem, która jest stosowana w wielu zabiegach miejscowych w celu zmniejszenia oznak starzenia się skóry.

Witamina B

Z tej witaminy B pochodzi biotyna, która jest podstawą komórkową tkanki skórnej. Gdy występuje niedobór biotyny, objawia się on zwykle swędzeniem, a nawet zapaleniem skóry. W celu ochrony skóry konieczna jest obecność tej substancji, szczególnie w obszarach wrażliwych, takich jak twarz.

Witamina B znajduje się w dużych ilościach w jajach, węglowodanach takich jak ryż, banany i owies. W przeciwieństwie do witaminy A ten rodzaj witaminy może być przyjmowany poprzez pewien rodzaj suplementów doustnych.

Witamina C

Witamina ta może być najbardziej niezbędnym składnikiem odżywczym w pielęgnacji skóry. Witamina C do twarzy jest często bardzo zalecana ze względu na wspaniałe właściwości antyoksydacyjne, które posiada. Zmniejsza lub niweluje ilość wolnych rodników, które powodują stres oksydacyjny w skórze.

Jest również bardzo ważny dla zwiększenia kolagenu i wzmocnienia skóry przed skutkami wysokiego promieniowania słonecznego. Redukuje zmarszczki, sprzyjając uelastycznieniu i wygładzeniu tkanki skórnej. Witaminę tę można znaleźć w żywności, takiej jak owoce cytrusowe i warzywa. W niektórych produktach kosmetycznych, takich jak serum czy kremy, znajduje się również duża ilość tej witaminy.

Witamina D

Witamina ta jest niezbędna dla skutecznego działania układu odpornościowego, a także dla zdrowia kości i tkanek. Pomaga zwalczać choroby skóry, takie jak łuszczyca i inne patologie. Wspomaga dojrzewanie niektórych typów komórek, co przyspiesza gojenie.

Pokarmy, które zawierają duże ilości tej witaminy to łosoś, tuńczyk i dorsz. Nie zapominajmy jednak o tym, jak ważna jest ekspozycja na słońce, ale w sposób kontrolowany i zawsze z fotoprotektorem.

Witamina E

Witamina ta jest niezbędna w zwalczaniu wolnych rodników, aby zapobiec starzeniu się komórek. Posiada właściwości fotoprotekcyjne, dlatego często stosowany jest w filtrach przeciwsłonecznych. Jest ona obecna w kremach i serum przeciwstarzeniowym, ale w codziennej diecie może być również wchłaniana poprzez spożywanie pokarmów takich jak jajka i orzechy.

Podsumowanie

Żywność jest podstawą naszego zdrowia od wewnątrz, ale także od zewnątrz, dlatego konieczne jest spożywanie wszelkiego rodzaju składników odżywczych i witamin, które pomagają poprawić i utrzymać naszą skórę.

Z tego powodu konieczne jest spożywanie wszystkich rodzajów żywności, takich jak te, o których wspomnieliśmy. Jaja, warzywa, orzechy — wszystkie one są niezbędne dla dobrego zdrowia.