Sucha skóra – objaw wielu chorób skóry

Sucha skóra – objaw wielu chorób skóry

Sucha skóra wpływa na estetykę naszego wyglądu, jednak trzeba pamiętać, że dużo większym problemem jest przyczyna jej powstawania. Istnieje wiele chorób wewnętrznych, których rozwój objawia się na naszym ciele.

Najczęściej występującymi chorobami wpływającymi na wygląd skóry są:

  • cukrzyca,
  • choroby tarczycy,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry.

Warto przyjrzeć się im bliżej.

Cukrzyca

Przyczyną powstawania cukrzycy jest zaburzenie wydzielania insuliny, co doprowadza do zwiększenia stężenia glukozy we krwi tzw. hiperglikemię. Objawem widocznym u około 20% chorych jest bardzo sucha skóra, podatna na zranienia oraz świąd. Nadmiar cukru we krwi powoduje upośledzenie układu naczyniowego, co doprowadza do niedożywienia skóry.

Choroby tarczycy

Duży wpływ na wygląd naszej skóry ma niedoczynność tarczycy, spowodowana zmniejszoną produkcją hormonów w komórkach pęcherzowych tarczycy. Skóra staje się blada i nabiera żółtawego odcienia, co jest spowodowane zaburzeniami przemiany karotenu. Dochodzi do zmniejszonej produkcji lipidów, skóra traci barierę ochronną i nie jest w stanie zatrzymać wystarczającej ilość wody.
Na łokciach i kolanach naskórek staje się zrogowaciały, pomarszczony, łuszczący się i szorstki w dotyku. Należy pamiętać o tym, aby suche łokcie i kolana kilka razy dziennie nawilżać tłustym kremem.

Łuszczyca

Łuszczyca jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Do jej powstawania mogą doprowadzić czynniki fizyczne (np. oparzenia, rany, tatuaże, infekcje), infekcyjne, dermatozy zapalne, czynniki hormonalne, zaburzenia metaboliczne, a nawet przewlekły stres, zła dieta i używki. Łuszczyca powoduje suche plamy na skórze, które po złuszczeniu odpadają całymi płatami. Podstawą w złagodzeniu objawów jest częste nawilżanie przesuszonej skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry, nazywane dawniej egzemą, jest stanem zapalnym skóry, spowodowanym kontaktem z uczulającymi alergenami. Na objętym chorobą miejscu pojawiają się zaczerwienienia, grudni, a nawet małe rany. Skóra staje się bardzo sucha. Bardzo ważne jest używanie dobrych kosmetyków przeznaczonych dla osób z AZS. Są to różnego typu kremy i lecznicze tłuszcze. Warto również objęte chorobą miejsce przez kilkanaście minut moczyć w wodzie z dodatkiem substancji natłuszczającej.

AZS często występuje u dzieci poniżej 12 miesiąca życia. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegawczych jest jak najdłuższe karmienie naturalne.

AZS zaczyna się najczęściej w okresie między 2, a 6 miesiącem życia. Suche plamy na skórze pojawiają się głównie na policzkach i owłosionej skórze głowy. Są to miejsca najbardziej narażone na wysuszające działanie powietrza, poddawane częstemu tarciu i kontaktowi z środkami chemicznymi.

Sucha skóra u noworodka występuje często. Jest bardzo cienka, podatna na podrażnienia, przez co wymaga specjalnej pielęgnacji. Najlepiej, bezpośrednio po krótkiej kąpieli, nasmarować dziecko specjalnym balsamem lub kremem.

Podsumowanie

Problemy z suchą skórą towarzyszą nam od pierwszych dni życia, aż do późnej starości.
Pamiętajmy, że jest to nasza bariera ochronna, o którą w szczególności powinniśmy dbać. W większości wypadków wystarczy systematyczne nawilżanie, ale gdy nie przyniesie to szybkiej poprawy, wtedy warto skonsultować się z lekarzem. Sucha skóra twarzy wygląda nieestetycznie, dodając nam dużo lat więcej. Nawadniajmy się od zewnątrz i środka, skóra nam za to podziękuje.