Zalety, charakterystyka i aspekty efektywności depilacji laserowej - 1 2024

Zalety, charakterystyka i aspekty efektywności depilacji laserowej

Depilacja laserowa pozwala na stopniowe definitywne usuwanie włosów z dowolnego obszaru ciała i twarzy. Zasada jest prosta, laser skupi się na melaninie we włosach i podgrzeje ją do tak wysokiej temperatury, że cały włos się rozpadnie. Obejmuje to zniszczenie cebulki włosa, trzonu włosa i wszystkich jego elementów.

Dlatego im ciemniejsze i grubsze włosy oraz jaśniejsza skóra tym lepszy wynik działania lasera. Depilacja laserowa jest mniej efektywna w przypadku włosów blond.

Laser to urządzenie, które emituje bardzo szczególny rodzaj światła składający się z jednej długości fali, co określa jego monochromatyczny charakter. W zależności od tej długości fali, która jest specyficzna dla każdego lasera, fotony składające się na to światło będą absorbowane w większym lub mniejszym stopniu przez różne napotkane struktury, w szczególności w zależności od ich koloru. Tak więc, włosy pigmentowane reprezentują brązowy lub czarny cel.
Lasery depilacyjne są silnie absorbowane przez ten kolor dzięki naturalnemu pigmentowi skóry, melaninie. Po wchłonięciu światło zamienia się w ciepło. Temperatura ciepła niszczy cebulkę włosa i zapewnia jego trwałe usunięcie.

Celem lasera nie jest więc tak naprawdę cebulka, ale pigment, który nadaje jej brązowy kolor. Ma to dwie zasadnicze konsekwencje, z jednej strony, jeśli można skutecznie zniszczyć ciemne włoski, laser nie jest tak skuteczny w przypadku włosków niepigmentowanych, takich jak białe, blond lub rude… Ponadto, światło lasera nie odróżnia pigmentu melaninowego cebulki od tego, który występuje w dużej ilości w naskórku skóry pigmentowanej (naturalnie pigmentowanej lub po opalaniu).

Dotyczy to dwóch ograniczeń laserów do usuwania włosów, tylko ciemne włosy mogą być skutecznie poddawane depilacji laserowej i tylko jasna skóra może być leczona bezpiecznie.

Idealnym kandydatem do usunięcia owłosienia jest więc pacjent o jasnej karnacji z brązowymi lub czarnymi włosami. Jednak od kilku lat istnieją lasery wielofunkcyjne Nd-Yag, które są w stanie skutecznie leczyć skórę z przebarwieniami w sposób całkowicie bezpieczny, aczkolwiek kosztem kilku dodatkowych sesji. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu szczególnych parametrów technicznych charakterystycznych dla tych laserów.

Słowo „trwały” jest niebezpiecznym terminem , lub co najmniej przesadzonym , jeśli chodzi o depilację laserową. W istocie po sesji obszar poddany zabiegowi wydaje się dobrze wydepilowany i teoretycznie wszystkie obecne cebulki włosowe zostały zniszczone. Jednak spoczywające, nieprzebarwione cebulki włosów, które uniknęły działania lasera, stopniowo uaktywnią się i dadzą początek nowym włosom. Potem pojawią się odrosty, a wówczas konieczna będzie nowa sesja laserowa. Po niej nastąpi faza depilacji, a następnie nowy odrost, choć mniej intensywny niż poprzedni. W rzeczywistości, w miarę powtarzania sesji, odrost będzie stawał się coraz bardziej dyskretny.

W przypadku pach, linii bikini i brzucha można uznać, że po pięciu lub sześciu sesjach pacjent może spodziewać się jedynie niewielkiej i dyskretnej ilości włosów z redukcją ich liczby o ponad 80%, podczas gdy pozostałe włosy są zazwyczaj bardzo delikatne i dlatego mało widoczne.

Na twarzy liczba sesji powinna być niestety większa, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu anomalie hormonalne. Po uzyskaniu zadowalającego rezultatu, sesja podtrzymująca co 12-18 miesięcy może przedłużyć efekty.

Stosując depilację laserową, do trwałego usunięcia owłosienia na ciele potrzeba średnio od 5 do 10 sesji, a w przypadku owłosienia na twarzy od 7 do 10 sesji. Wszystkie obszary ciała mogą być poddane zabiegom depilacji laserowej. Liczba sesji potrzebnych do trwałego usunięcia włosów może również różnić się w zależności od osoby, na przykład w zależności od czynników hormonalnych. Istotne jest, aby ogolić obszar dzień przed sesją usuwania włosów, z wyjątkiem wszystkich obszarów twarzy, gdzie włosy powinny pozostać tak jak są.

Depilacja laserowa nie powinna być mylona z zabiegami z intensywnym światłem pulsującym, które są dwiema zupełnie różnymi technikami o różnych rezultatach.