Nie tylko w kosmetologii – Medyczne zastosowanie działania Botoxu

Z pewnością nie po raz pierwszy słyszysz o cudach i nieszczęściach związanych ze wstrzykiwaniem botoksu w twarz. Ale jakie są rzeczywiste skutki, zarówno pozytywne jak i negatywne, tej toksyny?

Toksyna botulinowa bezpośrednio oddziałuje na nerwy powodując zatrzymanie sygnałów wysyłanych przez nie do mięśni, co prowadzi do czasowego paraliżu mięśni, bez żadnego urazu. Z tego powodu wstrzykuje się go w określone miejsca twarzy, aby uzyskać pozytywne efekty estetyczne. Jednak to, o czym wiele osób nie wie, to fakt, że Botox ma również pozytywne konsekwencje medyczne dla całego organizmu.

Jakie są główne zastosowania estetyczne i medyczne Botoxu?

Głównym zastosowaniem toksyny botulinowej i tym, z którego większość ludzi ją zna, jest jej pozytywny wpływ na zmarszczki, redukcja, a nawet czasowe usunięcie zmarszczek mimicznych, kurzych łapek, zmarszczek na czole i szyi. Jest to możliwe dzięki temu, że Botox jest w stanie sparaliżować mięśnie, które są główną przyczyną powstawania tych oznak wieku, dzięki czemu skóra staje się gładka, a wyraz twarzy łagodnieje.

Jeśli chodzi o medyczne zastosowania tej substancji, możemy znaleźć kilka pozytywnych efektów, które należy podkreślić.

 1. Skutecznie zwalcza dystonię i tiki, czyli mimowolne ruchy mięśni.
 2. Jest również w stanie sparaliżować blefarospazm, czyli stały skurcz mięśni wokół oka.
 3. Jest również stosowany do paraliżowania nadmiernego pocenia się, znanego jako nadpotliwość, jak również nadmiernego wytwarzania śliny, znanego jako hipersalacja.
 4. Jest skuteczny w walce z bruksizmem, ponieważ rozluźnia mięśnie żuchwy, zmniejszając nacisk i ból, który powstaje.
 5. Zmniejsza sztywność mięśni spowodowaną problemami takimi jak udar mózgu.
 6. Zapobiega epizodom migreny.
 7. Pomaga kontrolować nietrzymanie moczu, na które cierpią osoby z paraplegią, jak również wyciek moczu spowodowany nadczynnością pęcherza.

Jak długo utrzymują się efekty działania Botoxu?

Po wykonaniu zabiegu wstrzyknięcia Botoxu, paraliż mięśni zaczyna być zauważalny na drugi lub trzeci dzień, osiągając swój szczyt po dwóch tygodniach. Czas trwania efektów działania toksyny botulinowej wynosi zazwyczaj około czterech do sześciu miesięcy, w zależności od różnych czynników, takich jak wstrzykiwany obszar, liczba zabiegów wykonywanych wcześniej przez pacjenta, muskulatura twarzy, mimika, wiek i płeć pacjenta.
Biorąc pod uwagę krótki czas trwania jego efektów, w porównaniu z innymi rodzajami leczenia, zaleca się, aby te zastrzyki były kontynuowane od czasu do czasu, choć nigdy nie dłużej niż przez trzy miesiące, ponieważ może to zwiększyć możliwość wytworzenia przeciwciał przeciwko substancji, co prowadzi do nieskuteczności w przyszłych przypadkach.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy zabieg nie jest przeprowadzony prawidłowo (dlatego tak ważne jest, aby zastrzyki z botoksu były wykonywane przez profesjonalistów), możliwe jest wystąpienie pewnych działań niepożądanych, takich jak te opisane poniżej.

 1. Siniaki w miejscach, w których wykonano zastrzyk.
 2. Uczucie napięcia w leczonym obszarze.
 3. Bóle głowy i inne objawy grypopodobne.
 4. Możliwa reakcja alergiczna na toksynę botulinową, która może prowadzić do obrzęku twarzy i gardła, zauważalnych trudności w oddychaniu lub pokrzywki, wśród innych objawów.
 5. Lekko opadające powieki z powodu znacznego osłabienia mięśni. Efekt ten jest odwracalny i ustępuje w ciągu kilku tygodni po wstrzyknięciu.
 6. Niemożność zamknięcia oka, osłabienie mięśni twarzy, uszkodzenie rogówki, ciągłe łzawienie lub zespół suchego oka to inne możliwe skutki uboczne.

Zalecenia, o których należy pamiętać przed i po zabiegu z użyciem Botoxu

Teraz, jeśli zdecydujesz się poddać leczeniu tych cech, ważne jest, aby wziąć pod uwagę szereg zaleceń zarówno przed interwencją, jak i dla godzin i dni po nim.

Konieczne jest posiadanie specjalisty w tej dziedzinie, aby osiągnąć pożądane rezultaty i uniknąć cierpienia żadnego z efektów ubocznych wcześniej wymienionych. Ten profesjonalista poinformuje Cię o wszystkich aspektach, o których powinieneś wiedzieć, ale w drodze krótkiego podsumowania, oto główne: osoba poddająca się zabiegowi wstrzyknięcia Botoxu musi mieć ukończone 20 lat i mniej niż 65, nie może pić alkoholu w dniach poprzedzających zabieg i musi poinformować lekarza medycyny estetycznej o wszystkich przypadkach, które mogą być przeciwwskazaniem, takich jak ciąża, alergia na jajka lub cierpienie na choroby nerwowo-mięśniowe.

Ponadto, po otrzymaniu zastrzyków z toksyny botulinowej należy przestrzegać następujących zaleceń.

 1. W godzinach następujących po zabiegu należy unikać spożywania dużych ilości alkoholu.
 2. Przez pierwsze 24 godziny należy unikać masażu wstrzykniętego obszaru.
 3. Nie zaleca się chodzenia na baseny i do sauny, ponieważ efekt działania Botoxu może zostać osłabiony.
 4. Intensywny wysiłek fizyczny, lub leżenie na brzuchu w pierwszych godzinach nie jest zalecane.
 5. To, co należy zrobić, ale jak już minie kilka pierwszych dni, to ćwiczyć operowaną część przez kilka tygodni.