Jak powinna wyglądać dieta przy cerze trądzikowej?

Trądzik może dokuczać nam w każdym wieku. Gdy jesteśmy młodzi, ma on związek z dojrzewaniem i zmianami hormonalnymi. Gdy jesteśmy dorośli, może być skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji oraz diety. Często w walce z trądzikiem koncentrujemy się na kosmetykach, a zapominamy o tym, jak ważny wpływ na nasz wygląd ma nasze menu. O czym powinniśmy pamiętać przy układaniu jadłospisu? Jaka dieta przy problemach z trądzikiem będzie najlepsza?

Dlaczego dieta jest tak ważna?

Bo istnieje wiele produktów, które mają istotny wpływ na pracę naszych gruczołów łojowych oraz ilość produkowanego przez nich sebum. Wiadomo, że w taki sposób działa m.in. wysokoprzetworzona żywność, w której pojawiają się nie tylko sztuczne dodatki i  różnego rodzaju „ulepszacze”, ale i emulgatory, sól czy tłuszcze. Żywność z takimi składnikami nie ma najlepszego wpływu na stan naszej skóry, a to sprawia, że dieta z takimi dodatkami może nasilić problemy z trądzikiem. Słodycze, szybkie przekąski, napoje gazowane – oto kolejne produkty, z których przy cerze trądzikowej powinniśmy zrezygnować.

Czym zastąpić słodycze i inne przetworzone produkty?

Najlepiej naturalnymi i lekkostrawnymi produktami, dzięki którym będziemy na bieżąco oczyszczać organizm ze szkodliwych toksyn. Cennymi składnikami w diecie na trądzik są świeże owoce i warzywa. Nie brak w nich witamin oraz składników mineralnych, które wspierają naszą skórę i sprawiają, że trądzik przestaje być aż tak wielkim zagrożeniem.

Chude mięso, jaja i ryby,  produkty z pełnych zbóż oraz ziołowe przyprawy, mogące z powodzeniem zastąpić sól –oto kolejne rozwiązania, dzięki którym cera trądzikowa nie będzie sprawiała aż tak wielu problemów. Warto też docenić rośliny strączkowe, w których znajduje się sporo witamin z grupy B, oraz te produkty, w których znajduje się sporo błonnika. Kasze, otręby – oto wartościowe dodatki do menu, dzięki którym skutecznie oczyścimy organizm ze szkodliwych toksyn. Unikajmy jednocześnie potraw smażonych, a częściej sięgajmy po te gotowane lub pieczone. Pomoże nam to zadbać o i cerę, i o sylwetkę. Pijmy też dużo wody, ziołowych herbat i warzywnych koktajli. Dobrze nawodniona, wspierana witaminami skóra będzie piękniej wyglądać, a trądzik przestanie nam utrudniać życie.

Źródło: https://www.femine.pl/