Czy witaminy i minerały można przedawkować?

Mimo iż w Polsce nie kupuje się jeszcze aż tak zatrważającej ilości suplementów diety jak w Stanach Zjednoczonych czy w ogóle innych częścią świata, w ostatnim czasie widać jednak wzrastającą tendencję do zastępowania żywności różnymi sztucznymi preparatami. Witaminy i substancje mineralne wytwarzane w laboratoriach są oczywiście pełnowartościowymi substancjami, jednakże w ich przypadku zwykle istnieje podwyższone ryzyko tego, że gdy przyjmie się je z suplementem diety, przez przypadek zdoła się je przedawkować. Nie jest prawdą, że suplementy diety mogą być brane w niemalże dowolnych ilościach i łączone na wszelkie możliwe sposoby. Nawet witaminy i minerały, czyli substancje występujące w normalnej naturalnej żywności, można przedawkować, z czego wszyscy muszą w końcu zdać sobie sprawę.

O przedawkowaniu witamin i minerałów

Na ewentualne przedawkowanie wybranych związków należy uważać w szczególności wtedy, gdy regularnie bierze się nie jeden, a dwa lub więcej suplementów diety bądź łączy się te suplementy z jakimiś lekami lub innymi wyrobami medycznymi. Bardzo często w takim przypadku dochodzi do sytuacji, w której jedna określona substancja jest czerpana w większych ilościach z paru zewnętrznych źródeł. Dodajmy, że często jest tak, że witaminę C przyjmuje się najpierw rano w proszku, potem wraz z multiwitaminą, a na sam koniec dnia jeszcze pod postacią preparatu mającego wzmacniać odporność. W przypadku takiego dawkowania przedawkowanie ma się dosłownie jak w banku, a mimo iż nadmiar witaminy C teoretycznie powinien być wydalany z moczem, nawet ona potrafi szkodzić, gdy zaczyna być przyjmowana w gigantycznych ilościach i to codziennie.

Jeszcze bardziej niebezpieczne pod względem ewentualnego przedawkowania substancji aktywnych będą suplementy diety obfitujące w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E oraz K. Organizm nie jest w stanie wydalić ich nadmiaru, dlatego magazynuje je i odkłada na zapas w wątrobie, co ogólnie rzecz biorąc bywa stanem mocno niekorzystnym.

Więcej w tym temacie znajdziemy na portalu https://targizdrowia.pl/.