Prozdrowotne działanie koenzymu Q10

Zapewne niejednokrotnie słyszałaś o koenzymie Q10, zwłaszcza przy szukaniu produktów kosmetycznych, które oferują ogromne korzyści dla skóry. Ale czy wiesz dokładnie, czym jest ten związek i dlaczego jest tak korzystny dla naszego organizmu?

Składnik ten to nic innego jak antyoksydant, który nasz organizm wytwarza naturalnie, a którego zadaniem jest wspomaganie komórek w procesach wzrostu i utrzymania. Jak to często bywa w przypadku innych substancji naturalnie wytwarzanych przez nasz organizm, z biegiem lat i z powodu różnych chorób, poziom tego związku ma tendencję do obniżania się, dlatego ważne jest, aby stosować dietę zdolną do radzenia sobie z tym deficytem, a nawet spożywać pewne suplementy diety, aby to osiągnąć.

Właściwości koenzymu Q10

Główne właściwości i funkcje tego antyoksydantu obejmują następujące elementy.

 1. Funkcją koenzymu Q10 jest pomoc w procesie przekształcania tlenu i składników odżywczych w energię.
 2. Jest również w stanie chronić komórki przed wszystkimi rodzajami promieniowania, zarówno słonecznego, jak i pochodzącego od wolnych rodników.
 3. Wreszcie, jest częścią procesu odnowy komórkowej, ponieważ kontroluje zanikanie uszkodzonych komórek i bierze udział w zastępowaniu ich nowymi. Proces ten ma ogromne znaczenie dla odnowy komórek skóry.

Korzyści z tego typu witaminy dla skóry.

 1. Związek ten, oprócz tego, że jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm, jest wykorzystywany jako składnik produktów kosmetycznych, ze względu na wiele korzystnych efektów dla skóry.
 2. Jest to silny składnik aktywny o działaniu przeciwstarzeniowym, zarówno w przypadku znamion związanych z upływem czasu, jak i tych związanych z dużą ekspozycją na słońce. Jest to możliwe, ponieważ koenzym Q10 bierze udział w produkcji kolagenu, który nadaje skórze świetlistość.
 3. Ma również świetne działanie przeciwzmarszczkowe, gdyż dzięki wspomnianej produkcji kolagenu jest w stanie zmniejszyć intensywność istniejących znamion starzenia, a także ograniczyć możliwość pojawienia się nowych zmarszczek.
 4. Jest to aktywny składnik o wielkich właściwościach przeciwzapalnych, nie tylko dla skóry, ale także dla całego organizmu.
 5. Jako składnik antyoksydacyjny, jest w stanie chronić skórę przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą wystąpić po ekspozycji na promienie UV, zarówno UVA jak i UVB.
 6. Jest również badany pod kątem jego możliwych pozytywnych efektów jako środka w leczeniu łuszczycy.

Korzyści i zastosowania medyczne koenzymu Q10.

Jednak koenzym ten nie jest przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji skóry. Przeprowadzono i nadal prowadzi się liczne badania mające na celu sprawdzenie, czy składnik ten jest w stanie zwalczać niektóre dolegliwości naszego organizmu, a wyniki uzyskane do tej pory są następujące.

 1. Choroby serca – Wykazano, że koenzym Q10 poprawia objawy zastoinowej niewydolności serca. Uważa się również, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a w przypadkach, w których jest połączony z innymi składnikami odżywczymi, może być w stanie pomóc ludziom odzyskać po niektórych operacjach serca.
 2. Cukrzyca – Na podstawie badań i analiz uważa się, że koenzym Q10 może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL, znanego jako zły cholesterol, jak również poziom cholesterolu całkowitego u diabetyków. Może to prowadzić do znacznego zmniejszenia ryzyka chorób serca.
 3. Migrenowe bóle głowy – Niektóre badania uważają, że koenzym Q10 może zmniejszyć częstotliwość występowania tych przewlekłych bólów głowy.
 4. Miopatia wywołana przez statyny – Jest to schorzenie mięśni spowodowane przyjmowaniem leków obniżających poziom cholesterolu. W tych przypadkach uważa się, że koenzym Q10 może być w stanie złagodzić osłabienie mięśni i ból związany z tym schorzeniem.
 5. Wydolność fizyczna – Jak wspomniano powyżej, koenzym Q10 bierze udział w procesie tworzenia energii, dlatego uważa się, że suplementacja tą witaminą może pomóc w zwiększeniu wydolności fizycznej.
  Wszystkie te korzyści związane z koenzymem Q10 są nadal badane, więc ich skuteczność nie może być zagwarantowana na tym etapie.

Pokarmy bogate w ten związek.

Teraz gdy rozumiesz znaczenie koenzymu Q10, ważne jest również, aby wiedzieć, które produkty spożywcze zawierają tę witaminę, aby utrzymać jej optymalny poziom w organizmie.
Po pierwsze, niektóre pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso i podroby, mają wysoką zawartość tego koenzymu. Wysoką zawartość tego koenzymu mają również tłuste ryby, takie jak śledź, tuńczyk, makrela, ostrobok i sardynki.

Inne pokarmy pochodzenia niezwierzęcego, takie jak orzechy, również zawierają koenzym Q10 w swoim składzie. Należą do nich orzechy laskowe, orzechy ziemne, orzechy włoskie, pistacje i niektóre nasiona, takie jak sezam.
Nie należy zapominać o warzywach, takich jak brokuły czy kalafior, niektórych roślinach strączkowych, takich jak soja i jej pochodne oraz olejach roślinnych.

Wsparcie suplementów diety

Istnieją pewne przypadki, w których występuje niedobór koenzymu Q10, który może wystąpić z różnych powodów, takich jak niewystarczająca ilość tego związku w diecie, nadmierne wykorzystanie tego związku przez organizm, spożywanie niektórych leków cholesterolowych lub brak wewnętrznej produkcji z powodu niektórych chorób. Aby zwalczyć niski poziom koenzymu Q10, często stosuje się suplementy diety, albo doustnie, albo w postaci kremu do stosowania na skórę.